Un program anti-bullying dedicat copiilor și părinților ajunge la Constanța

“A II-a B” este titlul programului lansat printr-un turneu derulat în 5 orașe, în perioada 14 octombrie – 19 noiembrie, la Constanța, București, Sibiu, Craiova și Ploiești. Demersul inițiat de Asociația Culturală pentru Educație prin Artă va oferi copiilor spectacole de teatru emoționante, urmate de ateliere anti-bullying și discuții interactive cu un psiholog specializat pe această temă. Piesa de teatru este scrisă și regizată de Oana Răsucean și prezintă povestea unei eleve de clasa a II-a care se mută la […]

Campanie anti-bullying în unitățile de învățământ din județul Constanța

O campanie împotriva fenomenului de bullying, debutează astăzi în unitățile de învățământ din județul Constanța, Acțiunea de evaluare și monitorizare a răspândirii fenomenului începe la Școala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Țițeica”. În urma unui protocol semant în luna martie, echipe mixte formate din cadre didactice, inspectori școlari, polițiști, reprezentanți ai Organizației Salvați Copiii și ai Consiliul Județean al Elevilor vor participa la orele de dirigenție. Vor fi distribuite fișe de identificare a fenomenului de bullying, pe care elevii le vor […]