Elevii de clasa a VIII-a au participat astăzi la prima probă din cadrul simulării județene a examenului de Evaluare Națională

La nivelul județului Constanța, proba s-a derulat în 130 de centre de simulare. Potrivit ISJ Constanța, subiectele au fost elaborate de o comisie constituită la nivelul Inspectoratului Școlar Județean, urmărind structura celor de la simularea națională din anii anteriori. Mâine se va derula cea de-a două probă, la disciplina matematică. Rezultatele vor fi comunicate elevilor și analizate prin discuții individuale, dezbateri la nivelul clasei, în ședințele cu părinții, precum și nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării măsurilor adecvate pentru îmbunătățirea […]

Citeste mai mult

Viitorii dascăli au dat proba scrisă la concursul de titularizare

Rata de participare la proba scrisă a concursului de titularizare a fost de peste 83%, la nivel național. Peste 2.600 de candidați s-au retras din diferite motive, personale sau medicale, procentul acestora fiind de aproape 10%. Au fost și viitoare cadre didactice care au încercat să fraudeze examenul. Mai exact, 26 de candidați au fost eliminați pentru fraudă sau tentativă de fraudă și nu vor putea ocupa posturi didactice în următorul an școlar. Primele rezultate la proba scrisă vor fi […]

Citeste mai mult