Protocol de colaborare încheiat de ISU Dobrogea pentru pregătirea practică a elevilor în acordarea primului ajutor de bază
Inspectoratul pentru Situații de Urgență “Dobrogea” a demarat încheierea „Protocolului de colaborare pentru pregătirea practică privind acordarea primului ajutor de bază” cu Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Constanța, Inspectoratul Școlar Județean, Serviciul de Ambulanță Județean și Crucea Roșie – filiala Constanța. Prin aceasta inițiativă elevii sunt educați cum să intervină pentru a crește șansele de supraviețuire a unei persoane până la sosirea echipajelor de intervenție. Este vorba despre o pregătire practică în cadrul liceelor din județ pentru elevii cu vârsta […]