Sancțiuni drastice aplicate de Garda Naționala de Mediu, Serviciului de Salubrizare din comuna constănțeană Cogealac

Comisarii de mediu au dat o amenda de 70.000 de lei și au confiscat autogunoiera folosită pentru aruncarea deșeurilor în spații neautorizate. Potrivit Gărzii de Mediu, la Cogealac nu exista un contract cu un operator autorizat în depozitarea deșeurilor. Mai mult, de 3 ani toate gunoaiele din comună sunt abandonate pe o platformă, neautorizată, ce aparține chiar Primăriei. Deși, în acest interval au fost făcute sesizări penale și au fost aplicate amenzi situația nu a fost soluționată. Din acest motiv, […]

Constructor amendat pentru deteriorarea a zeci de arbori pe Bulevardul Lăpușneanu

Societatea care realizează lucrări pe bulevardul Alexandru Lăpușneanu din muncipiul Constanța a fost amendată de Garda de Mediu, pentru deteriorarea a zeci de arbori. Potrivit comisarilor de mediu, în urma verificărilor efectuate la data de 24 mai s-a constatat ca nu au fost respectate masurile stabilite anterior, referitoare la prevenirea și protecția plantației. Mai exact, aproximativ 60% din arborii de pe aliniamentul stradal din zona cuprinsă între Casa de Cultură și Trocadero prezintă urme de vătămare a rădăcinilor și a […]